A hullámos papagáj jellemző betegségei
Állatorvosi rendelőnkben felbukkanó hullámos papagájoknál előforduló problémák közül talán a leggyakoribb a karmok és/vagy a csőrkáva túlnövése-melyet szakszerűen, a vérzés csillapítására, elkerülésére odafigyelve kell kurtítani.
Parazitás megbetegedések közül megfigyelhető a lábak, a szem- és orrnyílás, valamint a kloáka környékén elváltozást okozó atkásság. Ez az atkafaj nemcsak az állat nyugalmát zavarja, de vérszívással gyengíti is madarunkat.
Gyakori problémák közé sorolható a begyhurut, valamint a hasmenés, mely betegségeket különböző kórokozókon kívül nem friss, illetve szennyezett, romlott takarmány, ivóvíz elfogyasztása is okozhat.
A légzőszervek megbetegedését kórokozókon kívül a rossz tartási körülmények, nem megfelelő hőmérséklet, huzat, illóolajok, dohányfüst, penész is előidézhetik.
Tojó madarainknál gyenge, kimerült állapotban tojógörcs, a tojás visszatartása léphet fel, ami életüket veszélyeztető problémát jelenthet.
Kis kedvenceinknél egyre gyakoribb a daganatok előfordulása. Ezek az elváltozások nem mindig láthatók, sokszor csak az állat szomorkodását, étvágytalanságát, fogyását vesszük észre. Megállapításukhoz kiegészítő vizsgálatokra van szükség (RTG, UH).
Köszvényt okozhat a nem megfelelő vízellátás, vitaminhiány, mely a belső szervek elfajulását, az életminőség romlását, korai elhullást okozhat.
Az ásványi anyag ellátás zavara, vitaminhiány, nem megfelelő tartási körülmények következtében vedlési zavarok léphetnek fel, fiatal állatoknál a végtagok deformitását is megfigyelhetjük.
A különböző traumák okozta töréseket, zúzódásokat a nem megfelelő kalitka, illetve veszélyes berendezési tárgyak, szakszerűtlen megfogás is előidézheti.
Betegség gyanúja esetén időben történő állatorvosi beavatkozásra lehet szükség.