Mi az a szívférgesség?
A szívférgességet a fertőzött szúnyog által terjesztett Dirofilaria immitis nevű fonálféreg okozza. Elsősorban kutyákra veszélyes, ritkán macska is megfertőződhet.
A férgek lárva állapotból mintegy 6-7 hónap alatt fejlődnek ki, és akár 6-7 évig is élhetnek. Akár több száz egyenként 15-40 cm hosszú féreg is élhet egy állatban, elsősorban a tüdőartériában és a jobb szívfélben telepednek meg, amelyek szaporodnak.
A kutya szívférgesség következményei
A szívférgesség elsősorban a keringési rendszer problémáihoz vezet, de a többi szerv komoly károsodását is okozhatja.
A szívférgesség tünetei
A szívférgesség tünetet a már nagyon erősen fertőzött kutyáknál produkál. Nagyon sokáig semmilyen jele nincs.
Ha már kifejlődtek a férgek, az állatnál levertség, fáradékonyság, nehézlégzés, köhögés, orrvérzés jelentkezhet. A kezeletlen betegség magas vérnyomás vagy vérszegénység kialakulásához vezethet, okozhat trombózist, tüdővizenyőt, hasvízkórt, és megakadályozhatja a létfontosságú szervek, különösen a szív működését.
Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, az állatorvosi ellátás elengedhetetlen, mert ez a betegség kezeletlenül akár a kedvencünk elpusztulásához is vezethet.
A szívférgesség megelőzése és kezelése
Figyelembe véve a fentieket szívférgesség esetén törekednünk kell a megelőzésre, erre alkalmasak a repellens szerek, illetve a szívféreg lárvák elpusztítására alkalmazott készítmények. A repellens szerek a szúnyogokat távoltartó készítmények (cseppek, nyakörv) alkalmazása sajnos nem 100 %-os de lényegesen csökkenti a csípések számát és így az esetleges fertőzések esélyét.
A szívféreg lárvák elpusztítására alkalmazott készítmények lehetnek tablettás vagy cseppes gyógyszerek. Amennyiben az állat elmúlt 7 hónapos, a kezelés megkezdése előtt elengedhetetlen a szívféreg szűrés, mivel az erősebb készítmények a kifejlett férgeket is elpusztíthatják, melyek a véráramba kerülve súlyos problémát okozhatnak. A szívféreg szűrés az állatorvosi rendelőben kivitelezhető, javasolt a délutáni órákban érkezni vérvételre.
A megelőzést és a kezelést a szívféregszűrés eredménye határozza meg az állatorvossal való megbeszélés alapján
Javasolt a szűrővizsgálatot minden tavasszal újra elvégezni amennyiben a gazdi a téli hónapokban nem alkalmazott a szívféreg lárvák elpusztítására alkalmas készítményeket.