Miért fontos az ivartalanítás cicáknál?

Előzze meg a nem kívánt szaporulatot és biztosítson kedvencének hosszú, boldog életet!

Hazánkban nagyon magas a kóbor és gazdátlan állatok száma, visszaszorításuknak leghatékonyabb és egyetlen módja az ivartalanítás.

Miután egy nőstény cica eléri az ivarérettséget az év nagy részében rendszeresen ivarzik, ekkor viselkedése megváltozik, hangos, nyávogással zavarja a környék nyugalmát, nyugtalanná válik, sokat hempereg, az étvágya is csökken. Ez a pár nap mind a cica, mind a gazdája számára nagyon megterhelő, 3 hetente ismétlődő folyamat.

Idős ivaros nőstényeknél gyakori a gennyes méhgyulladás és nagy az emlődaganatok kialakulásának esélye.

Az ivarzási időszakban a kandúrok rendszeresen verekednek egymással, melynek során sérüléseket szereznek, fertőzéseket, valamint gyógyíthatatlan vírusos betegségeket és parazitákat adnak át egymásnak. A kertben, szabadban tartott cicák, ha lehetőségük van rá, egyre távolabb csavarognak el a háztól.

A kandúrok gyakran a lakáson belül is területük megjelölésére törekszenek, elsősorban vizelet spricceléssel, ami kellemetlen, nehezen eltávolítható szagot hagy maga után.

A megszületett kiscicák nagyon aranyosak, de mindegyikükről felelősségteljesen gondoskodni komoly anyagi terhet jelent a gazdának, megfelelő otthont találni nekik pedig szinte lehetetlen, legtöbbjük sajnos kóbor macskaként végzi.

Mindezek elkerülhetők az időben elvégzett ivartalanítással, így

  • megelőzhető a nem kívánt szaporulat
  • elmarad az ivarzás, és a vele járó kellemetlen tünetek
  • megelőzhető a gennyes méhgyulladás
  • a rosszindulatú emlődaganatok kialakulásának esélye kisebb
  • a nőstény nem vonzza a házhoz a környék kandúrjait, kevesebbet érintkezik idegen állatokkal
  • csökken a sérülések és a fertőzések, betegségek esélye
  • a kandúrok kevésbé csatangolnak el, megszűnik a kellemetlen szagú vizelet

 

"Az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni."

(részlet: 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről)